V rámci solárního boomu prosakují informace o potížích firem, které neunesly rychlý růst zájmu klientů, chybí jim montážní kapacity a mají další problémy realizační či finanční (viz. Energetický Holding Malina). Na co si dát ještě pozor?
Solární boom a energetická krize násobně zvedají zájem o montáž fotovoltaiky. Prosakují však informace o potížích firem, které neunesly rychlý růst zájmu klientů, chybí jim montážní kapacity a mají další problémy realizační či finanční (viz. Energetický Holding Malina). Na co si dát ještě pozor?
Projektanti i stavitelé instalací malých fotovoltaických elektráren (FVE) a dalších výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů, sdružení v České komoře autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), varují před možnými riziky instalace fotovoltaiky. K nim patří především montáže bez odpovídající projektové dokumentace nebo neodborné instalace.
Obojí může vést k řadě problémů, přičemž nejzásadnější je nejen přílišné dodatečné zatížení nosných konstrukcí, ale i zvýšené riziko požárů či zkomplikování hasičského zásahu. Tento stav se přitom netýká jen České republiky, ale i Německa a dalších evropských zemí zažívajících boom obnovitelných zdrojů energie.
„Rozmach FVE v posledních dvou třech letech vedl k častějšímu používání levných nebo nesprávných komponentů. Riziko násobí množství nových subjektů i živnostníků, kteří se na fotovoltaiku zaměřili, aniž by měli skutečnou odbornost. Často nepočítají ani s dodatečným zatížením střešní konstrukce, které může být i významné. Zejména v zimních měsících se kolem FV panelů mohou tvořit ‚sněhové závěje‚,“ konstatuje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.
Při diskuzi o novelizaci českého energetického zákona prošlo zcela bez povšimnutí, že již od 30. 12. 2022 je v platnosti Nařízení Rady (EU) 2022/2577, jímž se stanoví rámec pro urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů. Toto nařízení má přednost před českými zákony a mimo jiné zavádí fikci povolení v případě, že stavební úřad neodpoví na žádost o instalaci fotovoltaiky o výkonu do 50 KW nebo nižším do 30 dní.
„FVE patří mezi takzvaná technologická zařízení a technologické stavby, a proto by členem realizačního týmu vždy měla být autorizovaná osoba z oboru technika prostředí staveb (TPS) nebo technologická zařízení staveb (TZS),“ upozorňuje Ing. Ladislav Bukovský, předseda technické komise ČKAIT.
Podle něj novela energetického zákona dostatečně neřeší ani další parametry, jako jsou mechanická odolnost a stabilita konstrukcí, přístupnost, bezpečnost při údržbě nebo ochrana proti bleskům.
V Česku aktuálně schválená novela energetického zákona se propisuje i do stavebního zákona. Do budoucna by totiž měla umožnit instalace solárních elektráren do výkonu až 50 kW bez stavebního povolení.
A tím pádem i bez povinného vyjádření autorizovaného statika či Hasičského záchranného sboru. Ti dosud v rámci povolovacího řízení působili preventivně a podařilo se jim eliminovat chyby aspoň na úrovni předkládané projektové dokumentace.
Zdroj: média, Pro-Energy.cz
KOMENTÁŘE