Spotový tarif dostal stopku. Dodavatelé musí domácnostem nabízet pevný ceník

DomůObnovitelné zdroje

Spotový tarif dostal stopku. Dodavatelé musí domácnostem nabízet pevný ceník

Spotovým tarifům, kdy lidé platí za energie aktuální cenu na burze, pro domácnosti odzvonilo. Alespoň po dobu platnosti zastropovaných cen energií. Vláda totiž schválila, že dodavatelé nesmí smlouvy na tento produkt uzavírat.

Teplo zdražuje všude, nevyhnulo se ani Plzni
ČEZ v příštím roce zlevní elektřinu a plyn
Prezident podepsal zákon o zastropování ceny plynu a elektřiny
Vláda projedná maximální cenu silové elektřiny do 6000 Kč za MWh

Spotovým tarifům, kdy lidé platí za energie aktuální cenu na burze, pro domácnosti odzvonilo. Alespoň po dobu platnosti zastropovaných cen energií. Vláda totiž schválila, že dodavatelé nesmí smlouvy na tento produkt uzavírat.

Ve středu kabinet schválil v rámci novely nařízení vlády především rozšíření zastropování cen také na velké průmyslové podniky, ale také jeden detail, který by mohl některým obchodníkům s energiemi zkomplikovat život. Za současné situace totiž nesmí domácnostem nabízet tzv. spotový tarif, který je navázaný na denní dění na energetické burze.

Během platnosti spotových cen tak dodavatelé nesmí s novými zákazníky uzavírat smlouvy na spotový tarif. „Zakazuje se sjednat se spotřebitelem smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu se způsobem určení ceny přímo závislým na změnách ceny elektřiny nebo plynu na krátkodobých organizovaných trzích a vztaženým k průběhu hodinové spotřeby elektřiny nebo denní spotřeby plynu,“ popisuje mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Miluše Trefancová.

Toto opatření platí pro dodávky energií do odběrného místa, které není vybaveno průběhovým měřením elektřiny nebo plynu (tedy takovým, kdy je kontinuálně zaznamenávána hodnota množství dodané energie). Mezi tato odběrná místa patří hlavně domácnosti, kterým dodavatelé musí od ledna nabídnout produkt s pevně daným ceníkem.

„Stávající smlouvy všech zákazníků zůstávají v platnosti. Smlouvy pro nové zákazníky budou v souladu s nařízením vlády. V současné době analyzujeme vládní nařízení a hledáme optimální způsob, jak ho promítnout do praxe,“ říká Andrej Čírtek, mediální zástupce dodavatele energií LAMA energy.

Důvodem pro zákaz nabízení spotových tarifů domácnostem je mimo jiné nejistota ohledně výkyvů cen a s nimi spojené neočekávané náklady státního rozpočtu na pomoc formou zastropování cen energií.

Pokud velkoobchodní ceny vyskočí prudce nahoru, na účtech zákazníků se to okamžitě projeví. I když budou po celý příští rok platit zastropovanou cenu elektřiny a plynu, zbytek bude dodavatelům kompenzovat stát. Kdyby byla cena na spotu vysoko, znamenalo by to vysoké náklady.

Obzvlášť v současné době jsou ceny energií na burze těžko predikovatelné. Před čtyřmi měsíci překročily rekordní hranici, což se promítlo do cen pro zákazníky. V srpnu se na spotu platilo 14 600 korun za MWh včetně DPH, v září sice velkoobchodní cena klesla, ale stále byla na 11 600 Kč za MWh a v listopadu na 6700 Kč. Maximální cenu vláda stanovila na 6050 Kč s DPH.

Pracovní skupina zřízená pod Úřadem vlády definovala rizika, která spotový tarif může domácnostem přinést. „Významným rizikem tohoto produktu jsou vysoké ceny elektřiny a zemního plynu, které by spotřebitel začal hradit ihned první den po skončení cenového stropu, tedy v situaci, kdy cenový strop skončí např. 31. prosince 2023 a ceny elektřiny a plynu budou stále vysoké,“ říká marketingový ředitel společnosti Centropol Jiří Matoušek.

Zdroj: SeznamZpravy.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0