Tisíce majitelů solárních elektráren riskují pokuty kvůli nesplněné nové povinnosti

DomůEnergieFirmy

Tisíce majitelů solárních elektráren riskují pokuty kvůli nesplněné nové povinnosti

Více než 10 000 provozovatelů solárních elektráren v Česku zatím nesplnilo novou legislativní povinnost a od 1. července jim hrozí pokuty.

Specialista na energie: V létě může být z elektřiny odpadní produkt
Lubomír Kuchynka: Fixování cen za energie je nyní ruleta s nejistým výsledkem
Výhodný proud z Německa nemusí být tak výhodný. Češi platili 200 eur, Němci jen 15
Průmysl v Německu omezuje výrobu kvůli drahým energiím

Více než 10 000 provozovatelů solárních elektráren v Česku zatím nesplnilo novou legislativní povinnost a od 1. července jim hrozí pokuty.

Podle aktuálních informací od distributorů nemají pro své zařízení zajištěnou tzv. odpovědnost za odchylku – tedy smluvní krytí rozdílu mezi plánovanou a reálnou výrobou elektřiny. Bez této podmínky nebude možné nadále elektřinu ze solárů legálně prodávat nebo sdílet.

Dva EAN kódy nově povinné

Zásadní změna se týká především těch fotovoltaik, které byly připojeny do konce roku 2023. Tyto elektrárny měly dosud pouze jeden EAN kód (identifikační číselný kód místa spotřeby). Nově ale musí mít EAN kódy dva – jeden pro spotřebu a druhý pro výrobu. A právě k výrobnímu EANu je nutné přidat smlouvu s energetickým obchodníkem, který za majitele převezme odpovědnost za případné odchylky.

I domácnosti, které nemají smluvně povolené přetoky do sítě, se nové povinnosti nevyhnou. Systém totiž bere zodpovědnost za odchylku jako základní součást pravidel trhu s elektřinou. Pokud dojde k dodávkám do sítě bez zajištěné odpovědnosti, budou provozovatelé platit sankce, které mohou činit stovky korun měsíčně.

Proces vyřízení může trvat týdny

Například skupina ČEZ evidovala na začátku procesu zhruba 67 000 zákazníků, kterých se povinnost týká. Aktuálně jich však stále zbývá přibližně 5 200, kteří potřebné kroky nestihli. Energetici je začali informovat už na podzim loňského roku, přesto ale varují, že žádosti přijaté po 6. červnu nemusí být do 1. července zpracovány. Samotné administrativní zpracování totiž může zabrat i několik týdnů.

Podobně je na tom i E.ON, kde se nová pravidla týkají 13 000 zákazníků. Přibližně polovina z nich stále nemá smlouvu na odpovědnost za odchylku uzavřenou, i přes intenzivní připomínání ze strany firmy.

Doporučení: jednat co nejdříve

Distribuční společnosti se shodují: kdo ještě nemá situaci vyřešenou, měl by konat okamžitě. Vzhledem k blížícímu se datu platnosti nového opatření a délce schvalovacího procesu hrozí velké množství majitelů solárních elektráren zbytečné pokuty i omezení možností využívání své výroby.

Zdroj: média, distribuční společnosti

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE