Energetická krize s ukrajinským konfliktem mění i svět energií. Co můžete dělat? Zachovat chladnou hlavu a zvolit správné řešení vašeho energetického systému.
Stoupá vám také tlak při očekávání vysokých účtů ze energie? Máte strach, že po elektrice a pohonných hmotách skokově zdraží i plyn? Nejste sami.
Energetická krize s ukrajinským konfliktem mění i svět energií. Co můžete dělat? Zachovat chladnou hlavu a zvolit správné řešení vašeho energetického systému.
Nárůst cen energií, rekordní inflace, válečný konflikt a tím nejisté dodávky plynu do Evropy. Tyto společné jmenovatele řeší pomalu každá druhá domácnost či firma. Téměř 2 miliony domácností v České republice k topení využívají zemní plyn. Lidé se ve zvýšené míře začínají zajímat o další možnosti a jiné zdroje.
Logicky se jako řešení nabízejí tepelná čerpadla. Ať již tepelná čerpadla pro rodinné a bytové domy, nebo kombinace tohoto vytápění s fotovoltaickou elektrárnou. Tedy obnovitelný zdroj jak pro vytápění, tak pro výrobu elektrické energie. Zejména u tepelných čerpadel a fotovoltaických elektráren poptávka vzrostla až o 150 %.
6 měsíců čekání i více
Nevídaná poptávka způsobuje, že tyto produkty nejde jednoduše objednat a domluvit si termín realizace v horizontu týdnů. Realizační firmy hlásí nedostatek produktů na skladě – na tepelné čerpadlo si počkáte minimálně i půl roku.
„Ano, máme naplněné realizační termíny na 3 měsíce dopředu. Jsme však připraveni, máme dostatečné skladové zásoby, aby pokryly zájem v letošním roce i v tom následujícím. Současně navyšujeme kapacity tak, abychom dokázali zvýšený zájem zvládnou po obchodní i realizační stránce,“ komentuje situaci za AC Heating Ing. Jiří Polívka, odborník na tepelná čerpadla.
Vhodný typ a doporučení odborníků
Jaké čerpadlo potom vybrat? Tepelné čerpadlo vzduch-voda je nejrozšířenějším a nejčastěji instalovaným tepelným čerpadlem v České republice a uspoříte s ním až 70 % nákladů na vytápění. Výpočet je v případě tepelného čerpadla jednoduchý. Spotřebuje pouhou 1/3 za elektrickou energii na pohon jednotky, a zbylé 2/3 energie čerpá ze vzduchu – ten je zadarmo.
„Přechod na nový zdroj tepla je jednoduchý. Standardně jej napojujeme do stávající otopné soustavy. V případě přechodu z plynového kotle na tepelné čerpadlo není potřeba rekonstrukce topení. Instalace nového zdroje trvá zpravidla 1 pracovní den,“ vysvětluje Jiří Polívka.
KOMENTÁŘE