Výhodný proud z Německa nemusí být tak výhodný. Češi platili 200 eur, Němci jen 15

DomůObnovitelné zdroje

Výhodný proud z Německa nemusí být tak výhodný. Češi platili 200 eur, Němci jen 15

Elektřina pro Čechy za 200 eur, pro Němce za 15 eur - i takto může fungovat energetická burza.

Státy EU se blíží shodě na omezení cen plynu, podporu má španělský model
Praha bude u dodávek elektřiny využívat odpadní teplo z ČOV
Tepelné čerpadlo – šetrný kamarád, který šetří váš rodinný rozpočet
Pražská energetika nabídne fixované tarify s cenami energií pod vládním stropem

Elektřina pro Čechy za 200 eur, pro Němce za 15 eur – i takto může fungovat energetická burza.

Středa 12. července na evropské energetické burze: zhruba v jednu hodinu odpoledne překračuje na burze cena elektřiny pro české odběratele 200 eur za MWh. V tu samou dobu však odběratelé z Německa platí jen 15 eur.

I když jde o ojedinělý extrém, ukazuje, že se na levnou elektřinu z německých obnovitelných zdrojů nelze spoléhat. Důvody vysvětluje v pořadu Inside Talks šéf ČEPS Martin Durčák.

„Elektřina prochází burzou a na ní jsou zájemci z celé Evropy. Nemáme tak žádnou přednost třeba proti Balkánu. Na burze se stanovuje průměrná cena podle principu wellfare – roli tedy hraje i přidaná hodnota. Tím dochází tomu, že ten, kdo nejenom nabídne více, ale také odebere více, může mít přednost,“ popisuje šéf české přenosové soustavy.

„V případě blokových poptávek se tak levná elektřina v daleko větších objemech dostane do jiných států, protože toho nakoupí víc, i když třeba nabídnou nižší cenu než my. Koncentruje se tam vyšší mezní užitek,“ dodává Durčák s tím, že levná elektřina sice může protéct Českem, ale skončí jinde.

I když je tento červencový den na spotovém trhu zatím extrémní případ a situace trvala pouze čtyři hodiny, systém takto funguje.

„Kdyby se to objevilo v násobcích těchto hodin, mohlo by to mít výrazně větší dopady, než se dnes jeví,“ varuje Durčák před představami o tom, že se Česko může spoléhat jen na dovoz „levné elektřiny“.

Dva nové bloky jako náhrada starých Dukovan

Řešením, jak dovést Česko k energetické soběstačnosti, by podle zpráv uniklých z aktualizovaného návrhu vládního vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu měla být výstavba čtyř bloků jaderných elektráren.

„Nemyslím si, že jsou už v tuto chvíli jasné jednotlivé verze nebo scénáře. Jestliže se bavíme o čtyřech blocích, je třeba si uvědomit, že to nejsou čtyři bloky navíc, ale dva bloky jsou v podstatě náhrada Dukovan. Ty mají dnes instalovanou kapacitu kolem 2200 MW a předpokládá se, že jejich životnost by mohla být prodloužena na úroveň roku 2045, 2046. Nový blok o kapacitě 1100 MW by mohl naběhnout po roce 2036. Dva bloky tak v podstatě vykryjí výpadek původních dvou bloků Dukovan po roce 2045. Reálně se tak bavíme o potřebě dvou nových bloků,“ vysvětluje Durčák.

Zdroj: Seznam Zprávy

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1