Situace na globálním trhu se zemním plynem se oproti předchozím měsícům dramaticky změnila. Podle analytiků je této komodity nyní jednoduše až příliš a vzniklé přebytky tlačí její ceny rychle dolů.
Situace na globálním trhu se zemním plynem se oproti předchozím měsícům dramaticky změnila. Podle analytiků je této komodity nyní jednoduše až příliš a vzniklé přebytky tlačí její ceny rychle dolů.
Většina zemí po celém světě začíná plnit své zásobníky a s očekáváním vyhlíží, co přinesou letní měsíce. Někteří ale upozorňují na to, že vyhráno ještě není.
Ještě rok nazpět válka na Ukrajině v podstatě rozvrátila tehdejší energetické trhy a Evropa hledala řešení, díky kterým by si mohla zajistit co nejvíce alternativních dodávek pro své potřeby. Nyní se ale zásobníky zemního plynu po celém světě rychle plní, píše agentura Reuters.
Tankery se zkapalněným zemním plynem se v průběhu většiny loňského roku staly provizorní a velmi vyhledávanou náhradou za odstavené ruské plynovody. Nyní ale tento zkapalněný zemní plyn začíná své odbytiště hledat obtížně, neboť odběratelé kvůli nakumulovaným zásobám o něj pomalu ztrácejí zájem.
Plyn výrazně zlevňuje, jak si vybrat dodavatele? Velké srovnání ceníků
S koncem topné sezony poptávka po zemním plynu prudce poklesla. Její opětovný růst se pak očekává během letních měsíců, a to třeba i kvůli stále vyhledávanějším klimatizacím. Situace kolem plynu v Evropě je nyní dokonce tak příznivá, že už koncem letošního srpna může dojít k naplnění potřebných zásobníků, jak tvrdí analytici společnosti Morgan Stanley.
„Zdá se, že na trhu se zemním plynem jsou nyní přebytky, které by měly udržet ceny této komodity na současných úrovních. Možná by se mohly ještě snížit,“ uvedl pro agenturu Reuters Talon Custer, který je energetickým analytikem společnosti Bloomberg Intelligence.
Oproti minulosti jsou ale ceny stále vysoké
Ačkoliv ceny plynu v Evropě i v Asii oproti loňským maximům citelně klesly, stále se nachází výrazně nad desetiletým průměrem. Analytik Talon Custer pro agenturu Reuters ale upozornil na to, že uváděné přebytky zemního plynu by mohly v dohledné době z trhů i zmizet. Může se totiž stát, že současné nižší náklady podnítí opětovný růst poptávky po něm.
Pohledy se nyní upírají k létu, neboť případné extrémně teplé a suché počasí by mohlo spotřebu plynu v Evropě i v Asii opět zvýšit.
Cenovou situaci by mohl zhoršit i očekávaný nárůst poptávku z počátku třetího čtvrtletí letošního roku, neboť podle Custera se v té době začne mezi dovozci o dodávky LNG opět výrazněji bojovat.
Zdroj: iDnes.cz
KOMENTÁŘE