V Malině už ani neberou telefony. Zrušili linku, firma v problémech se snaží najít kupce

DomůEnergie

V Malině už ani neberou telefony. Zrušili linku, firma v problémech se snaží najít kupce

V Malině už ani neberou telefony. Solární firma je v problémech a snaží se najít kupce.

Holding Malina reaguje na potíže s instalacemi fotovoltaiky programem Šetřím hned – Šetřím s Malinou
V areálu Denso vznikla největší firemní fotovoltaická elektrárna na Liberecku
Co je potřeba při instalaci fotovoltaiky dodržet s ohledem na požární bezpečnost?
S růstem počtu fotovoltaických elektráren roste riziko hackerského útoku na ně

Energetický Holding Malina, o kterém se v posledních měsících psalo, že je v problémech s dodávkami fotovoltaiky spojených s nezvládnutým vysokým počtem nabraných dodávek, podle zákazníků zrušil telefonní infolinku – jediný zdroj komunikace na firmu. Firma též zrušila Google účet s negativními recenzemi.

Z diskuzí v odborných skupinách ohledně fotovoltaiky na sociálních sítí vyplývá, že firma má opravdu velké problémy. Firma údajně montážníkům nezaplatila výplaty, dodavatelům faktury a celková kondice firmy se stále hluboce propadala. Na to reagovali klienti, kteří zasypali infolinku telefonáty, na které ale firma nezvládala odpovídat a před několika týdny zrušila informační linku.

Zákazníci jim dle vyjádření v diskuzích na Google psali hodnocení, že jim nevrací zálohy atd., tak Malina Google hodnocení zrušila. Na Facebooku vznikla i skupina Klienti Malina group, kde se po přidání se dozvíte více informací, diskuze jsou opravdu výživné.

Podle Hospodářských novin se ještě koncem minulého roku se o Energetickém holdingu Malina, jednom z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky v Česku, říkalo, že se stane buď dominantním hráčem na trhu, nebo může zkrachovat. Měl velké ambice, dravý marketing a rychle rostl. Teď to vypadá, že směřuje spíš k méně úspěšnému scénáři. Podle informací ze tří významných zdrojů ze solárního byznysu je Malina v problémech a její majitel Cyril Regner se ji snaží prodat.

Malina si nabrala mnohem víc zakázek, než je schopná uskutečnit, na což už dříve upozornily i Hospodářské noviny. Smlouvy na dodávku střešní fotovoltaiky s ní podepsalo několik tisíc lidí, od nichž vybrala statisícové zálohy.

Malina si nabrala mnohem víc zakázek, než je schopná uskutečnit, na což už dříve upozornily i Hospodářské noviny. Smlouvy na dodávku střešní fotovoltaiky s ní podepsalo několik tisíc lidí, od nichž vybrala statisícové zálohy.

Hospodářské noviny hovořily s několika zástupci firem, kterým se Malina v posledních dnech nabízela ke koupi. Nad její nabídkou ale jen kroutili hlavou. Do médií se k ní vyjádřili jen pod podmínkou anonymity. „Ano, s nabídkou prodeje za námi Malina přišla, ale odmítli jsme ji,“ sdělil HN majitel velké společnosti působící v solárním byznysu a obnovitelných zdrojích energie.

Podle zástupce další oslovené společnosti přišla Regnerova firma s celkem třemi možnostmi – buď prodej celé firmy, nebo prodej portfolia nedodělaných zakázek se skladovými zásobami, s tím, že by si Malina nechala vybrané zálohy, anebo třetí možnost, nějaká forma spolupráce na dodělání zakázek. „Na nic z toho jsme nekývli. Všechno je to pro nás extrémně rizikové a jen by nás to mohlo přivést do problémů,“ sdělil zástupce oslovené firmy.

S veřejností přestala Malina komunikovat. Přinejmenším od minulého týdne se nedá s nikým spojit přes její zákaznickou linku. „Je nám líto, všichni naši konzultanti jsou nyní obsazení,“ ozývá se z hlasového záznamníku. Malinu opustila i PR agentura. „S firmou jsme rozvázali spolupráci a na její komunikaci se už nijak nepodílíme,“ sdělil HN Martin Ayrer z agentury AMI Communications, který dříve vystupoval jako mluvčí Maliny. Dále odkázal na vedení firmy. Jenže jeho zbylí členové, včetně Cyrila Regnera, na dotazy buď nereagují, nebo na ně nejsou dohledatelné kontakty.

Podle obchodního rejstříku skončil Cyril Regner k 29. březnu na postu předsedy představenstva a přešel do dozorčí rady. Z ní naopak odešel Jáchym Bém, syn bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS). Dozorčí rada má tak jediného člena – Regnera. V představenstvu zůstal také jediný člen – Jan Urban, který je v něm od počátku firmy. Na trh vstoupila v létě roku 2021.

Ještě v první polovině loňského roku měla Malina dobré výsledky. Podle Jana Krčmáře, výkonného ředitele Solární asociace, jejíž je Malina členem, její případný pád může ohrozit reputaci celého solárního trhu v Česku. „Doufáme, že se podaří jejím zákazníkům nějak pomoci, třeba i ve spolupráci s dalšími montážními firmami,“ říká Krčmář. Dřívější očekávání od Maliny byla podle něj poměrně velká. „Českému trhu by jedině prospělo, když by získal dalšího velkého hráče,“ dodává Krčmář.

Ještě v únoru Cyril Regner v rozhovoru HN ujišťoval, že má jeho firma vše pod kontrolou, přestože od ní odešly desítky montážníků a nestíhá plnit své závazky. „Všechno jsou to problémy, které se snažíme řešit velmi rychle a efektivně. Určitě to zvládáme,“ sdělil tehdy Regner.

HN oslovily i několik klientů Maliny, kteří na svou fotovoltaiku teprve čekají. Někteří marně volají na klientskou linku, jiní zatím vyčkávají nebo už zvažují konzultovat další postup se svým právníkem. Signálem, že by to mohlo dobře dopadnout, je i fakt, že montážní týmy Maliny ještě stále pracují. „Známým zrovna včera montovala panely,“ říká Aleš B., který s Malinou podepsal smlouvu 15. prosince, s tím že mu fotovoltaiku dodá nejpozději do půl roku. Jako zálohu jí zaplatil 60 procent z ceny, v jeho případě 340 tisíc korun.

Případný pád Maliny by negativně poznamenal i klienty, kterým už solární elektrárny namontovala, přišli by tím totiž o mnohaleté záruky i servis. K tomu došlo loni při hromadném bankrotování solárních firem v Polsku, kde bez garance zůstaly stovky tisíc domácností.

Klientská linka Maliny má na to vše jedinou odpověď : „Zavolejte nám prosím později, to už na tom budeme určitě lépe. Děkujeme vám za pochopení a přejeme vám hezký zbytek dne.“

Zdroj: HN.cz, sociální sítě, diskuze Facebook.com

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 7