Dekarbonizace průmyslu jde pomalu. Česko vypustí ročně 1932 kg emisí na osobu

DomůEnergie

Dekarbonizace průmyslu jde pomalu. Česko vypustí ročně 1932 kg emisí na osobu

V omezování emisí skleníkových plynů významně zaostáváme za vyspělou Evropou. Tuzemský průmysl do atmosféry ročně vypustí 1932 kg emisí na osobu.

Emisní povolenky stojí kolem 70 eur za tunu CO2, jsou nejlevnější za 14 měsíců
Oživuje zájem o tepelná čerpadla, důvodem rostoucí ceny uhlí a nová daň z C02
Evropský parlament zamítl návrh legislativy EU pro obchod s emisemi
Bývalý šéf Audi Stadler dostal za emisní podvody podmíněný trest vězení

V omezování emisí skleníkových plynů významně zaostáváme za vyspělou Evropou. Tuzemský průmysl do atmosféry ročně vypustí 1932 kg emisí na osobu, což nás řadí výrazně pod unijní průměr. Za 40 % emisí v ČR stojí spalování uhlí.

Životní prostředí v ČR zůstává jedním z nejhorších v EU. Patří nám až 22. příčka ze sedmadvaceti. Špičkou je, stejně jako vloni Švédsko, na opačném konci žebříčku jsou Kypr, Lucembursko a Řecko. Vyplývá to z Indexu prosperity, projektu České spořitelny a datového portálu Evropa v datech.

Index prosperity hodnotí kvalitu životního prostředí hned v devíti dílčích kategoriích, mezi něž vedle množství emisí vyprodukovaných průmyslem patří například podíle OZE na produkci elektřiny, produkce odpadu na obyvatele a míra jeho recyklace, spotřeba vody nebo plocha pokrytá lesy a další hlediska. Poskytuje tak velmi ucelený pohled na kvalitu života v dané zemi.

Faktem je, že Česká republika patří mezi energeticky nejnáročnější ekonomiky v EU. Ale může to být omluvou pro znečišťování evropského ovzduší? Emise z průmyslu nám meziročně stouply o 11 % a jsou nyní deváté nejvyšší v EU. Podle tiskové mluvčí Ministerstva životního prostředí Lucie Ješátkové však tento meziroční nárůst produkce emisí není dlouhodobým trendem, ale spíše vyrovnáním výkyvu, který vznikl vlivem pandemie covid-19. „Obecně řečeno je to návrat na úroveň průmyslové výroby před covidovou pandemií,“ vysvětluje Ješátková. K největšímu meziročnímu nárůstu došlo v odvětvích chemického průmyslu a zpracování kovů.

Jiný pohled na věc nabídl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Upozorňuje, že i Německo je, podobně jako my, vysoce průmyslovou ekonomikou, na jednotku HDP ale spotřebuje o celou polovinu energií méně. „Strategií ČR by proto měla být kombinace zvyšování přidané hodnoty, zvyšování energetické účinnosti a také zvyšování energetické soběstačnosti, respektive diverzifikace dovozů zdrojů energie,“ míní Navrátil.

Podle Lucie Ješátkové z MŽP je pro snižování emisí v ČR klíčová zejména rychlá dekarbonizace sektoru energetiky v souladu s cílem ukončení využívání uhlí do roku 2033. „Odstavením uhelných elektráren a modernizací teplárenství lze do roku 2030 šetřit více než 20 milionů tun CO2 ekv. ročně,“ dodává Ješátková.

Data od operátora trhu s elektřinou a plynem OTE ukazují, že se fosilní paliva v roce 2021 podílela na výrobě energie v Česku z 54 %. Vhodnou náhradou by mohla být kombinace obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky, takové řešení by totiž nejen podstatně snížilo znečištění vzduchu, ale současně i zvýšilo energetickou bezpečnost a soběstačnost Česka.

Více informací na portálu Seznam Zprávy.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1