Dotaci lze na tepelné čerpadlo čerpat, i když máte kotel na plyn jako záložní zdroj

DomůDotace

Dotaci lze na tepelné čerpadlo čerpat, i když máte kotel na plyn jako záložní zdroj

Plynového kotle jako velmi oblíbeného zdroje tepla se už není kvůli čerpání dotace na tepelné čerpadlo třeba zcela zbavovat. Lze ho nadále využívat tehdy, když panují velmi nízké teploty, v kombinaci s tepelným čerpadlem jako tzv. bivalentní zdroj tepla.

Kotelna zadarmo: Moderní řešení bez vstupní investice
Firmy mohou získat až 200 milionů korun na energeticky úsporný projekt
Nová zelená úsporám se mění, bude i pro bytové domy
Na energie do konce roku až 5000 korun

Přemýšlíte nad výměnou plynového kotle za tepelné čerpadlo? Plynového kotle jako velmi oblíbeného zdroje tepla se už není kvůli dotaci třeba zcela zbavovat.

Lze ho nadále využívat tehdy, když panují velmi nízké teploty, v kombinaci s tepelným čerpadlem jako tzv. bivalentní zdroj tepla. Výrobci už dokonce nabízejí hybridní systémy, které přednosti obou technologií kombinují.

Efektivita tepelného čerpadla klesá s teplotou

Tepelné čerpadlo je ekologický a velmi efektivní zdroj vytápění. Pro jeho využití ale platí určitá pravidla, aby mohl být systém skutečně efektivním. Proto se pro případ větších mrazů tepelné čerpadlo zpravidla instaluje společně s tzv. bivalentním zdrojem tepla, obvykle elektrokotlem. „Tepelná čerpadla lze sice používat po celý rok, ale nejúčinněji pracují při vyšších venkovních teplotách. Pokud teplota klesá, klesá také výkon tepelného čerpadla a v určité chvíli je proto nutné připojit bivalentní zdroj tepla,“ vysvětluje Michal Řezanina ze společnosti Thermona, která je tradičním českým výrobcem tepelné techniky.

Teplota, při které už tepelné čerpadlo nedokáže zabezpečit dostatečné vytápění samo, ale potřebuje další bivalentní zdroj tepla, označujeme jako bod bivalence. V českých podmínkách se obvykle uvádí teplota kolem -3 až -10 stupňů.

Co se volby správného výkonu tepelného čerpadla týká, není řešením ho dimenzovat na příliš nízkou teplotu, tedy aby zvládalo vytápět za plného výkonu i při velmi nízkých teplotách, ačkoliv i ty tepelné čerpadlo zvládne. Pořízení čerpadla by se výrazně prodražilo. „Za velmi nízkých teplot dává smysl využívat záložní zdroj. Klidně je možné ponechat vedle tepelného čerpadla v provozu i starší plynový kotel, pokud to jeho technický stav dovolí. Ten lze přitom do budoucna vyměnit za moderní kondenzační kotel, který navíc ušetří asi 30 % nákladů,“ říká Michal Řezanina.

Dotace i na kombinaci čerpadla a plynového kotle jako záložního zdroje

Nově je možné čerpat dotaci Nová zelená úsporám i tehdy, pokud po instalaci tepelného čerpadla zůstane v provozu také původní plynový kotel, který bude sloužit jako bivalentní zdroj. „Podmínkou poskytnutí dotace, stejně jako v předchozích etapách, je využití tepelného čerpadla jako hlavního zdroje vytápění,“ upozorňuje Veronika Krejčí, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí. „V ukončené etapě programu byla podpora instalace tepelného čerpadla možná jen u domů, jejichž obálka splňovala parametry energetické třídy A – D. Nově toto omezení není, ale u starších budov, kolaudovaných před 1. ledem 2009, je nutné dokládat vhodnost instalace tepelného čerpadla. K tomuto účelu je na webu programu výpočtový nástroj, který hodnotí stav otopné soustavy a kvalitu obálky budovy,“ dodává Veronika Krejčí.

Hybridní systém

Na trhu jsou již dostupné i tzv. hybridní systémy vytápění, které kombinují to nejlepší z technologie tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů zcela automaticky. „Kondenzační plynový kotel je na rozdíl od tepelného čerpadla nejúčinnější, když je zima. S klesající venkovní teplotou je běžný topný systém s tepelným čerpadlem dohříván elektrickým kotlem ve vnitřní jednotce, a to výrazně prodražuje provoz,“ upozorňuje Michal Řezanina, specialista společnosti Thermona. „Ovšem u hybridního systému vnitřní jednotka určí, kdy je tepelný výkon tepelného čerpadla nedostačující, a zapojí plynový kondenzační kotel, jehož náklady na energie jsou až třetinové při porovnání provozu elektrokotle ve vnitřní jednotce,“ dodává Michal Řezanina.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE