Chyby instalace fotovoltaiky: Úhel k paprskům, symetrie měniče či Back-up systém

DomůEnergie

Chyby instalace fotovoltaiky: Úhel k paprskům, symetrie měniče či Back-up systém

Se zvýšeným zájmem a počtem instalací fotovoltaických elektráren se objevují i nechtěné chyby, které mohou mít značný vliv na účinnost těchto systémů.

Fotovoltaiky a úspory snížily ve 3. čtvrtletí spotřebu elektřiny v ČR o 9,1 %
Střechy pro fotovoltaiku nestačí. Potřebujeme agrivoltaiku
Fotovoltaika na členité střeše: Dům v Měchenicích pokrývá 80 panelů
V Česku byly letos postaveny solární elektrárny o výkonu 1 GW

Se zvýšeným zájmem a počtem instalací fotovoltaických elektráren se objevují i nechtěné chyby, které mohou mít značný vliv na účinnost těchto systémů.

Mnohým z těchto nedostatků lze předejít již při projektování fotovoltaické elektrárny a docílit tak její případné návratnosti. V tomto článku jsme připravili výčet těch nejčastějších chyb při instalaci fotovoltaiky a připravili i možná řešení, jak jim předejít.

Orientaci fotovoltaických panelů se nevyplatí podceňovat

Stokrát omílanou pravdu přestanou lidé vždy brát na vědomí. Mezi absolutně nejčastější chyby při instalaci fotovoltaiky patří špatná orientace panelů vůči světové straně a jejich následný sklon k dopadajícím slunečním paprskům. Základní pravidlo, které říká, že orientovat panely na jih, nemusí být vždy zcela ideální. Praxe ukazuje, že pro mnoho nemovitostí je mnohem příhodnější orientace fotovoltaiky spíše jihozápadním směrem.

Orientaci fotovoltaiky do velké míry ovlivňuje orientace nemovitosti vůči světové straně a rovněž i typ střechy. Před každou instalací fotovoltaické elektrárny se rozhodně vyplatí udělat si posouzení od odborníka, který měřením a výpočtem navrhne optimální řešení. Kromě správné orientace na světovou stranu je rovněž nutné nastavit fotovoltaické panely pod správným úhlem vůči dopadajícím slunečným paprskům. Optimální úhel se nachází v rozmezí 40–45°. U staveb s rovnou střechou lze tento aspekt řešit pomocí nástavných konzolí.

Měnič symetrický či asymetrický?

Zcela zásadní součástí každé fotovoltaické elektrárny je její střídač (měnič). Tato komponenta (jak již napovídá její název) má za úkol měnit stejnosměrné napětí vyrobené fotovoltaickými panely na střídavé. Parametrů, podle kterých střídače vybírat, je hned několik. V prvé řadě je třeba se rozhodnout, zda střídač, který zvolíte, bude symetrický (čili bude rozdělovat proud do jednotlivých fází rovnoměrně) nebo asymetrický, který bude dodávat do jednotlivých fází proud dle potřeby.

Existují systémy, kde se vyplatí uvažovat o symetrickém střídači, nicméně pro standardní typ hybridní fotovoltaické elektrárny, které se dnes běžně instalují, se vyplatí zvolit spíše třífázový asymetrický střídač. Díky němu můžete využívat fotovoltaiku pro celou domácnost téměř bez omezení. Rovněž se vyplatí zvolit model měniče s vyšším výkonem. Například fotovoltaická elektrárna s třífázovým asymetrickým měničem o výkonu 5 kW bude schopna do každé fáze poslat najednou pouze 1,6 kW.

Pokud jsou na tuto fotovoltaickou elektrárnu napojené spotřebiče s vyšším výkonem (například: tepelné čerpadlo s výkonem 7 kW), může být výkon střídače nedostatečný. Stejný případ nastává i tehdy, pokud se rozhodnete zvýšit počet panelů na střeše. Se střídačem o nízkém výkonu nebudete schopni vyrobenou energii za přímého slunečního svitu pro domácnost zužitkovat v daný moment.

Back-up systém fotovoltaiky: Proč se určitě vyplatí o něm uvažovat?

Bude vám fungovat elektřina v domácnosti, jestliže vlastníte fotovoltaiku? Může i nemusí. To záleží, jestli má vaše fotovoltaická elektrárna (přesněji střídač) tzv. back-up systém. Jedná se o externí třífázový výstup střídače, na který jsou napojeny spotřebiče. Pokud plánujete instalaci hybridní fotovoltaiky, zcela jednoznačně se vyplatí pořídit střídač s back-up systémem.

Získáte tak pojistku proti výpadku proudu na několik hodin až dní. Jak dlouho vám taková záloha vydrží? To bude záviset na spotřebě elektrické energie po výpadku a současně i na kapacitě baterií.

Další rizika jsou skryta u získání dotace či velikosti pořízené fotovoltaiky.

Zdroj: Dřevostavitel.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0