Velkoobchodní ceny umožnily části dodavatelů elektřiny už poněkolikáté upravovat ceníky směrem dolů. Trend může podle analytiků pokračovat i v budoucnu.
Velkoobchodní ceny umožnily části dodavatelů elektřiny už poněkolikáté upravovat ceníky směrem dolů. Trend může podle analytiků pokračovat i v budoucnu.
Už dnes si přitom zákazníci u mnohých dodavatelů mohou zajistit neoficiální, výhodnější tarify, stačí o ně požádat stejně jako třeba u mobilních operátorů.
Ceny plynu i elektřiny od loňského srpna pozvolna, ale stabilně klesají. Měsíční dodávka plynu na klíčové rotterdamské burze stojí 37 eur za megawatthodinu a roční kontrakt elektřiny na referenční lipské zase 144 eur za megawatthodinu. V obou případech klesly ceny oproti loňskému rekordnímu létu o vyšší desítky procent, a byť ceny v posledních měsících spíše stagnují, dodavatelé jsou čím dál optimističtější.
V nabídkách na tuzemském maloobchodním to vede ke konkurenčním střetům doprovázeným častými úpravami ceníků. Pro ty, kteří věří dalšímu zlevňování, se teď jako nejvýhodnější jeví jednoletá fixace u společnosti EON. „Je to velmi konkurenceschopný produkt pro svou velmi nízkou cenu v kombinaci s krátkou dobou fixace,“ říká analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Výhodných produktů ale přibývá.
„Zákazníci, kteří preferují výhodu smluvní volnosti u smluv na dobu neurčitou, najdou dobré ceny i u MND,“ komentuje Gavor produkt ohlášený teprve v tomto týdnu. Nové tarify ve čtvrtek představil také ČEZ. Na rozdíl od MND ale tarif bez závazku, tedy cenově nezafixovaný, nechal beze změny, a tak je stále nad cenovým stropem.
Nejlevnější je měsíční fixace
Momentálně nejnižší ceny na trhu lze podle Gavora nalézt u dodavatelů nabízejících krátkodobou měsíční fixaci odvozenou od spotových cen, například u společnosti Tedom Energie. Gavor nicméně varuje, že takový produkt je vhodný pro poučenější zákazníky akceptující měsíční změny ceny, což podle něj rozhodně není většina domácností.
Zdroj: E15.cz
KOMENTÁŘE