Vývoj trhu s plynem a nedořešená situace se zaváděním a cenami emisních povolenek ohrožují české spotřebitelé, kteří topí, vaří a ohřívaní vodu plynem. Plyn za dva roky zdraží kvůli emisním povolenkám. Nikdo ale neví o kolik.
Vývoj trhu s plynem a nedořešená situace se zaváděním a cenami emisních povolenek ohrožují české spotřebitelé, kteří topí, vaří a ohřívaní vodu plynem. Plyn za dva roky zdraží kvůli emisním povolenkám. Nikdo ale neví o kolik.
Domácnosti i firmy si v roce 2027 připlatí za plyn, nebo spíš za emise, které vyprodukují. Dodavatelé energií však nevědí, o kolik se jim částka navýší. Budou totiž muset koupit emisní povolenky na trhu, který ještě neexistuje.
Od roku 2027 se domácnostem zvedne cena zemního plynu, protože ji nově zatíží emisní povolenky. Domácnosti si však nebudou „odpustky za znečišťování“ kupovat samy, ale udělá to za ně jejich obchodník s energiemi a cenu jim promítne do konečného účtu za energie.
Na evropské úrovni kvůli tomu vznikne zcela nový systém obchodování s povolenkami, tzv. ETS 2, který bude fungovat nezávisle na stávajícím systému EU ETS 1.
Zatím však tento systém neexistuje a je kolem něj mnoho nejistot, které dodavatelům dělají vrásky na čele. „Aktuální nejistota je nepříjemná pro obchodníky i zákazníky. Určitě by ke zklidnění situace přispělo, kdybychom měli jasný právní rámec co nejdříve,“ říká mluvčí innogy Pavel Grochál.
Zatím není jasné nic nad rámec obsahu evropské směrnice, který je však poměrně obecný, a otazník visí i nad tím, jak a kdy zákonodárci k zavedení legislativy pro ETS 2 přistoupí.
Obchodování s emisními povolenkami v rámci nového systému má být umožněno až od ledna 2027. „O této problematice ještě budeme dále jednat na evropské úrovni s novou Evropskou komisí a s novým Evropským parlamentem,“ uvedla Veronika Krejčí, mluvčí Ministerstva životního prostředí, které má povolenky v gesci.
Obchodníci s energiemi se shodují na tom, že potřebují znát podrobnosti co nejdříve. Nejistota ohledně nové povinnosti je také důvodem, proč někteří z nich nenabízejí tříleté fixace u plynu. „Aktuálně jsme v situaci, kde bohužel nemáme možnost cenu povolenek započítat do celkové ceny produktu pro zákazníky. Z toho důvodu nemůžeme zákazníkům nabízet fixované produkty sahající za konec roku 2026,“ říká mluvčí společnosti ČEZ Alice Horáková.
Fixaci cen plynu na tři roky pro maloodběratele tak nenabízí ani Centropol, Pražská plynárenská, Pražská energetika, MND nebo Yello.
Zdroj: Seznam Zprávy
KOMENTÁŘE