Náklady na elektřinu ovlivňují ekonomiku provozu tepelných čerpadel. Podle návrhu regulovaných cen elektřiny by mělo v roce 2025 dojít k jejímu zlevnění, a tím i ke snížení provozních nákladů těchto systémů. Majitelé tepelných čerpadel tak mohou v příštím roce očekávat další úspory nákladů elektrické energie.
Náklady na elektřinu ovlivňují ekonomiku provozu tepelných čerpadel. Podle návrhu regulovaných cen elektřiny by mělo v roce 2025 dojít k jejímu zlevnění, a tím i ke snížení provozních nákladů těchto systémů. Majitelé tepelných čerpadel tak mohou v příštím roce očekávat další úspory nákladů elektrické energie.
„Tepelná čerpadla, na rozdíl od tradičních způsobů vytápění, mají nízké provozní náklady a pracují bezobslužně. Plánované snížení ceny elektřiny jejich ekonomickou výhodnost ještě zlepší. „Pokud regulace povede k poklesu ceny elektřiny, ještě více to podpoří rozvoj této tradiční a perspektivní technologie,“ říká Lubomír Kuchynka, jednatel společnosti AC Heating, která se výrobou tepelných čerpadel zabývá již téměř 20 let. A dodává, že konkrétní dopad této změny bude záviset na parametrech cenové regulace, dostupnosti dotací na pořízení tepelných čerpadel i celkovém cenovém tlaku na trhu a dalších faktorech.
Efektivní a udržitelné řešení
Tepelná čerpadla fungují na principu přenosu tepla z okolního prostředí (vzduch, země nebo voda) do vytápěného prostoru. Díky tomu dokážou dodávat více energie, než samy spotřebují. Na každý kWh elektřiny, kterou spotřebují, mohou vyprodukovat až pětkrát více kWh tepelné energie. Tato vysoká účinnost činí tepelná čerpadla jedním z nejefektivnějších způsobů vytápění a ohřevu vody.
S ohledem na plánovanou legislativní změnu v EU, která od roku 2027 zavádí nový systém obchodování s emisními povolenkami pro dopravu a budovy, dává tepelné čerpadlo smysl i pro zákazníky, kteří dosud topí plynovým kotlem. „Majitelé kotlů na plyn nebo tuhá paliva pocítí výrazný nárůst nákladů na vytápění. Naopak majitelé tepelných čerpadel již nyní využívají elektřinu, která je zatížena emisními povolenkami, takže pro ně se náklady po tomto datu již nezvýší. Přechod na tepelné čerpadlo se tak jeví jako ideální volba,“ vysvětluje Kuchynka.
Ačkoli počáteční investice do tepelného čerpadla, která začíná na 220 tisících korunách, je vyšší, jeho dlouhá životnost, která může přesáhnout 20 let, zajistí návratnost. Tepelná čerpadla navíc umožňují nejen vytápění a ohřev vody, ale i chlazení, čímž eliminují potřebu dvou samostatných systémů.
Řízení spotřeby a optimalizace nákladů
Dalším trendem, který získává na popularitě, je využívání spotové energie – tedy elektřiny, jejíž cena se mění v závislosti na aktuální nabídce a poptávce. „Naše zkušenosti ukazují, že správně řízená spotřeba elektřiny na spotovém trhu může přinést značné úspory,“ říká Kuchynka. Tento přístup vyžaduje pečlivé plánování, sledování cen energií a přizpůsobení výkonu tepelného čerpadla aktuálním krátkodobým předpovědím počasí nebo dlouhodobému pravidelnému střídání ročních období. Zde je důležité, aby celý proces probíhal automatizovaně.
„Všechny naše modely tepelných čerpadel jsou vybaveny chytrým řídicím systémem xCC, který automaticky optimalizuje nákup elektřiny na spotovém trhu. Tento systém zajišťuje, že naši zákazníci nakupují elektřinu v době, kdy je nejlevnější. Navíc umožňuje přímé napojení na fotovoltaickou elektrárnu (FVE). Díky tomu lze řídit celý systém jako jeden celek a synchronizovat spotřebu energie na vytápění s výrobou z FVE. Pokud dojde k přetokům elektřiny do sítě, systém automaticky zajistí jejich prodej za nejvýhodnější cenu, tedy v době, kdy je cena na spotovém trhu vysoká,“ vysvětluje Kuchynka. Tento chytrý systém dále efektivně využívá levné noční hodiny pro nabíjení baterií, které se následně vybíjejí do sítě, když je cena elektřiny vysoká. Majitel technologie tak vydělá na obchodu s elektrickou energií nezanedbatelné peníze.
Cesta k energetické nezávislosti
Kombinace tepelných čerpadel s fotovoltaickou elektrárnou je nejpokročilejší a nejkomplexnější řešení. Důležité je, aby byly oba systémy vzájemně propojeny a řízeny jako integrovaný celek. „Vlastní fotovoltaika vyprodukuje elektřinu, která pokryje nejen spotřebu domácnosti, ale také zajistí velkou část energie pro provoz tepelného čerpadla. Toto řešení minimalizuje závislost na externích dodavatelích energií a snižuje citlivost na výkyvy cen energií,“ uvádí Kuchynka.
Další výhodou je také možnost prodeje přebytečné elektřiny do sítě, což znamená dodatečný příjem pro rodinný rozpočet. Zákazníci s fotovoltaickými elektrárnami se navíc vyhnou nákladům na emisní povolenky, protože jejich elektřina pochází z obnovitelných zdrojů a neexistují žádné emise spojené s její výrobou.
Zdroj: ACH
KOMENTÁŘE