U studentů roste zájem o práci v jaderné energetice

DomůFirmy

U studentů roste zájem o práci v jaderné energetice

Rekordních 67 stipendijních smluv uzavřeli v letošním semestru studenti vybraných středních a vysokých škol se společností ČEZ.

Valná hromada ČEZ schválila rekordní dividendu 145 korun za akcii
ČEZ: Zařízení na využití odpadů u Mělníka bude stát 12 miliard
ČEZ se pokusí o nákup plynárenské distribuční sítě GasNet
Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín měly loni nižší výrobu kvůli modernizaci

Rekordních 67 stipendijních smluv uzavřeli v letošním semestru studenti vybraných středních a vysokých škol se společností ČEZ. V Česku se připravuje vznik dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, potenciálně dalších dvou v Temelíně a současně se ve spolupráci s britskou Rolls-Royce rozjíždí program malých modulárních reaktorů. ČEZ si tak s předstihem zajišťuje dostatek personálu.

Celkem 50 vysokoškoláků se začíná systematicky připravovat na vysoce kvalifikované pozice, včetně operátorů reaktorů či jaderných fyziků. Jde o celkový počet určený pro stávající i budoucí bloky v Dukovanech, v Temelíně, a pro malé modulární reaktory. Všichni už prošli například náročnými psychotesty.

„Práce v jaderné energetice je specifická tím, že určité pozice, jako je například vedoucí reaktorového bloku, vyžaduje cca dvouletou základní přípravu a další roky získávání zkušeností a přípravy na podřízených pozicích. Proto začínáme s náborem a přípravou už nyní. Rovněž potřebujeme posílit investiční tým,“ vysvětluje generální ředitel Elektrárny Dukovany II Petr Závodský.

I v letošním roce ČEZ kromě vysokoškoláků podpořil také studenty středních škol s potenciálem pokračovat ve studiu na technické vysoké škole. Celkem jich získalo stipendia 17.

Velká většina budoucích zaměstnanců nových bloků projde stávajícími elektrárnami, kde získají potřebné zkušenosti. Navíc už nyní v Dukovanech a Temelíně probíhá takzvaná generační obměna, kdy postupně odcházejí do penze lidé, kteří se podíleli na jejich spouštění a prvních letech provozu.

„V Dukovanech, které začínaly o něco dřív, už máme velkou část generační obměny úspěšně za sebou a věkový průměr pracovníků výrazně poklesl. V případě Temelína, který jsme spouštěli v letech 2000 a 2002, tento proces už také začal. Náborové aktivity tedy propojíme i s přípravou personálu pro nové bloky,“ dodává člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Nejvíc budoucích odborníků „dodaly“ v letošním roce fakulty pražského Českého vysokého učení technického a brněnského Vysokého učení technického. Další studenti přichází do jaderné energetiky ze Západočeské univerzity, Vysoké školy báňské, Technické univerzity Liberec, Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity, Slovenské technické univerzity a Vysoké školy technické a ekonomické. Stipendijní smlouvy jim nezajišťují jen dodatečný finanční příjem, ale předpokládají i možnost další spolupráce například v oblasti konzultací či kvalifikačních prací.

Vysokoškoláci si během pětiletého studia na nejžádanější jaderné pozice přijdou podle akademických výsledků až na 480 000 korun, středoškoláci v maturitním oboru během studia posledních dvou ročníků mohou získat až 84 000 korun, přičemž nabídka zahrnuje jak střední odborné školy, tak gymnázia. Podrobné informace o podmínkách stipendií jsou k dispozici na webu www.kdejinde.cz.

V příštích letech ČEZ nabere do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících výstavbu nového bloku v Dukovanech či malých modulárních reaktorů odhadem 2 600 nových lidí.

Zdroj: čez

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0