Z analýzy Evropského úřadu pro životní prostředí (EEB) a nezávislého sdružení ECOS vyplynula jednoznačná spokojenost s komfortem, který lidem po obměně tepelného zdroje přinesla tepelná čerpadla a solární termické systémy.
Z analýzy Evropského úřadu pro životní prostředí (EEB) a nezávislého sdružení ECOS vyplynula jednoznačná spokojenost s komfortem, který lidem po obměně tepelného zdroje přinesla tepelná čerpadla a solární termické systémy. Uvedlo to 88 % respondentů celoevropského průzkumu.
Nejnovější analýza Coolproducts ukazuje, že téměř 9 z 10 evropských uživatelů je spokojeno s přechodem na obnovitelné zdroje vytápění. V dotazování se 670 majiteli tepelných čerpadel ve 22 zemích EU byla v drtivé většině (88 %) uváděna spokojenost a 81 % odpovídajících hovořilo o zvýšení komfortu. Evropská komise potom odhaduje, že ke splnění klimatických cílů do roku 2030 je nutné snížit emise z budov o 60 %. Standardní rodina prý přechodem z plynu na tepelné čerpadlo ušetří více než 60 % emisí CO2.
Ekologický i ekonomický klid
Závěry průzkumu Coolproducts potvrzují, že tepelná čerpadla a solární termální systémy udržují uživatele v celé Evropě v jejich komfortních zónách – fyzicky, finančně i ekologicky. Pro ty, kdo si nedokázali představit život bez plynových kotlů, se ukazuje, že takový život nejen že existuje, ale jde o hodně komfortní způsob žití. A to díky přechodu na vytápění z obnovitelných zdrojů. Ať se jednalo o teplejší jih Evropy nebo chladný sever, průzkum prokázal společný jmenovatel, kdy čisté varianty vytápění uspokojivě fungují ve všech evropských zemích, domech a podnebí.
Když v analýze zmiňujeme obnovitelné vytápění, mluvíme o tepelných čerpadlech a solárním tepelném vytápění, které patří k nejlepším dostupným technologiím pro dekarbonizaci vytápění, s rostoucí oblibou na evropském trhu v posledních letech. Celkově se v průzkumu dospělo k závěru, že tepelná čerpadla mohou poskytnout stejný, ne-li větší komfort než plynové/olejové kotle, pokud je dům řádně zaizolován a jsou tomu přizpůsobeny topné systémy. Kromě toho tepelná čerpadla dokonce ochlazují domy v horkých letních dnech.
Zatímco mnoho respondentů bylo při přechodu na tepelná čerpadla a odklonu od kotlů na fosilní paliva/plyn motivováno vztahem k ekologii a požadavky na šetrnost životního prostředí (zejména v Německu, Irsku, Nizozemsku a Spojeném království), mnoho uživatelů také přešlo na obnovitelný zdroj za účelem snížení účtů za energii a odstranění potíží s tradičním vytápěním (např. zbavení se závislosti na zásobě ropy nebo biomasy).
Přechod na tepelná čerpadla vedl k relativně podobným provozním nákladům na vytápění ve většině regionů, včetně oblastí s chladným klimatem. 64 % respondentů zjistilo, že přechod na tepelné čerpadlo byl ekonomicky výhodný, a i v případě mírně vyšších provozních nákladů byl dopad konečných cen na získaný komfort a spokojenost nízký.
Vlády sedící v horkých křeslech
Evropská komise odhaduje, že by EU měla snížit emise skleníkových plynů z budov o 60 %, aby dosáhla cílů EU v oblasti klimatu do roku 2030. Vytápění z obnovitelných zdrojů spolu s renovací budov a opatřeními pro energetickou účinnost jsou nejlepším klimatickým řešením pro včasné plnění těchto cílů.
Na úrovni EU může standardní rodina, která přejde z plynového kotle na tepelné čerpadlo nebo na solární ohřev, ušetřit více než 60 % ročních emisí CO2. Vzhledem k tomu, že ceny plynu od loňského roku vzrostly více než čtyřnásobně, stalo se omezení plynových kotlů a přechod na vytápění z obnovitelných zdrojů naléhavým opatřením pro každou vládu, která má zájem o odstranění závislosti na plynu a vyřešení energetické chudoby.
Více než 40 % plynu dovezeného do EU se používá na vytápění budov, takže pokud mluvíme o snížení naší závislosti na plynu, jeho geopolitických faktorech a nestálých cenách, musíme začít u tepelných čerpadel a solárního tepelného vytápění. Pohodlné ovládání, slušné provozní náklady a vytápění z obnovitelných zdrojů, které je kompatibilní s klimatem, to vše představuje trumfy při přechodu ke klimaticky neutrálním budovám a klimaticky neutrální Evropě.
Největší překážkou však zůstávají počáteční náklady, chybějící vládní pobídky a nespravedlivá úroveň zdanění elektřiny, kterou některé členské státy uplatňují, a proto je provoz na obnovitelné zdroje často dražší než používání fosilních paliv. Studie z roku 2021 ve skutečnosti ukazuje, že přechod na vytápění z obnovitelných zdrojů je dostupný pouze v 8 zemích EU.
O Coolproducts
Skvělé produkty pro chladnou planetu. Jsme koalice evropských nevládních organizací, které se snaží zajistit, aby ekodesign a energetické štítkování skutečně fungovaly pro Evropany a životní prostředí. Kampaň vedená Evropským úřadem pro životní prostředí a ECOS na úrovni Bruselu bojují na úrovni členských států níže uvedení specialisté.
KOMENTÁŘE