MŽP do konce roku 2021 uhradilo v Nové zelené úsporám 13,5 miliardy

DomůDotace

MŽP do konce roku 2021 uhradilo v Nové zelené úsporám 13,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) do konce roku 2021 proplatilo v programu Nová zelená úsporám 13,5 miliardy korun.

Nová zelená úsporám se mění, bude i pro bytové domy
Plzeňský kraj chystá pokračování kotlíkových dotací
Jak nejlépe využít 150tisícovou dotaci z programu Nová zelená úsporám Light?
MŽP za rok vypsalo dotace na transformaci uhelných regionů za 30,2 miliardy Kč

Ve stanovených podmínkách Ministerstva životního prostředí (MŽP) do konce roku 2021 uspělo na 58 712 žádostí v programu Nová zelená úsporám za 13,48 miliardy korun.

Dotační systém z roku 2014 přispívá lidem například na projekty snižování energetické náročnosti budov a pořízení obnovitelných zdrojů energie. Program administruje Státní fond životního prostředí ČR.

V programu Nová zelená úsporám bylo ke konci loňského roku 74 785 aktivních žádostí za 20,67 miliardy korun. „Jedná se o žádosti v různém stavu administrace, tj. až po proplacené,“ vysvětlila Pospíšilová. Z porovnání se staršími údaji pak vyplývá, že během loňska bylo proplaceno 13 473 žádostí za 3,5 miliardy korun.

Podle resortu celková evidence proplacených žádostí vykazuje úsporu v konečné spotřebě energie 5,52 petajoulu (PJ) a snížení emisí oxidu uhličitého o 905 300 tun za rok. Po budoucí realizaci všech opatření podle nyní aktivních žádostí v programu pak lze podle MŽP předpokládat dosažení úspor v konečné spotřebě energie zhruba 8,7 PJ a snížení emisí oxidu uhličitého o 1 428 500 tun za rok.

V programovém období 2021 až 2030 má být NZÚ v prvních letech financována z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility) v Národním plánu obnovy, a to celkovou částkou 19 miliard korun. Od roku 2026 pak do programu budou plynout peníze z podílu prodeje tzv. emisních povolenek ve výši čtyř miliard korun ročně. Část peněz z výnosu z aukcí emisních povolenek financovala NZÚ i v minulosti, k dalším zdrojům patřily i veřejné a jiné prostředky.

„Velmi citlivě vnímáme současnou energetickou krizi a potřeby domácností ohrožených energetickou chudobu, proto již s výhledem na topnou sezónu 2022/23 budeme žádat o navýšení rozpočtu MŽP právě pro Novou zelenou úsporám a připravovanou Novou zelenou úsporám Light o 1,8 miliardy korun ještě pro tento rok a pro rok 2023 o čtyři miliardy korun,“ napsala pak ČTK k dalšímu financování programu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Z programu mohou lidé čerpat dotaci na projekty snižování energetické náročnosti obytných budov, výstavbu či nákup domů s velmi nízkou energetickou náročností nebo šetrné způsoby vytápění a pořízení technologií obnovitelných zdrojů energie (OZE) do domů. Od loňska si lze v programu požádat i o příspěvek na akumulační nádrže pro zachycení dešťové vody či využívání odpadní vody. Z NZÚ jsou od podzimu vypláceny také kotlíkové dotace domácnostem s běžnými příjmy.

Zdroj: Ekolist.cz

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1