Vynikající akustiku nové koncertní haly v Ostravě podpoří i moderní technika výroby tepla na bázi tepelných čerpadel země-voda se 125 vrty hlubokými 130 metrů.
Novou koncertní halu v Ostravě, jejíž dokončení se předpokládá v roce 2027, budou vytápět tepelná čerpadla země-voda. Zdrojem primárního tepla bude 125 vrtů o hloubce 130 metrů.
Celková délka vrtů 16 250 metrů tak přesáhne rekordní hloubku jednoho vrtu zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů. Ten se nachází v Murmanské oblasti na území geologického Baltského štítu, a jeho hloubka se uvádí jako 12 261 metrů.
První jednání o zdroji tepla v podobě vrtů s tepelnými čerpadly začala v roce 2019. Velmi rychle se provedly průzkumy a nyní již probíhá stavba s vrtným polem o 125 vrtech hloubky 130 m.
Autorem projektu geotermálních vrtů pro tepelná čerpadla je potom společnost Gerotop. Celý projekt vytápění a chlazení započal návrhem vrtného pole. Vlastnosti zemního podloží a tedy i vrtů byly změřeny a ověřeny metodou TRT (thermal response test). Touto metodou se ověřuje dlouhodobá schopnost vrtů poskytovat zaručené množství tepla pro činnost tepelných čerpadel.
V Ostravě se tepelným čerpadlům země-voda s vrty daří. Již v roce 2006 tam byla dokončena stavba nové Auly a Centra informačních technologií pro VŠB – TU Ostrava, kde je pole 110 vrtů po 140 metrech, celkem tedy 15400 metrů. Tedy jen o něco málo méně než pro novou koncertní halu. Tehdy instalovaný systém s deseti tepelnými čerpadly o výkonu 700 kW patřil mezi největší v České republice a ve střední Evropě.
Zdroj: TZB-info.cz
KOMENTÁŘE