Průzkum: Výměnu zdroje tepla chystá 16 % Čechů, nejčastěji za tepelné čerpadlo

DomůDomácnosti

Průzkum: Výměnu zdroje tepla chystá 16 % Čechů, nejčastěji za tepelné čerpadlo

Podle výsledků posledního průzkumu společnosti Ipsos, se na výměnu zdroje tepla chystá 16% Čechů, často ale tápou ve spletitém systému dotací.

Dosáhne energetická efektivnost budov svých cílů v Německu?
Tepelné čerpadlo pod stromeček? Pokud chcete získat dotaci, spěchejte do konce ledna
Uspořte rodinné finance díky chytré regulaci tepelného čerpadla
Růst cen energií zvyšuje zájem o alternativní zdroje i financování

Podle výsledků posledního průzkumu společnosti Ipsos, se na výměnu zdroje tepla chystá 16% Čechů, často ale tápou ve spletitém systému dotací.

Výměnu zdroje vytápění svého domu či chalupy v letošním roce plánuje 16 procent Čechů. K pořízení nového zdroje domácnosti plánují využít žádost o státní dotaci, polovina z nich však tápe v nastavených pravidlech. Podání žádosti podle nich komplikuje administrativní zátěž a nejistota okolo splnění podmínek. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.

Nejčastější volbou domácností, které plánují výměnu zdroje tepla bude podle průzkumu tepelné čerpadlo, jehož koupi chystá až třetina respondentů. Více než pětina pak dává přednost kotlům na tuhá alternativní paliva a 15 procent dotázaných se přiklání k přechodu na přímotopy.

„Preference konkrétních zdrojů tepla, ke kterým se Češi v rámci výměny přiklánějí se napříč kraji různí, plošně však dominují tepelná čerpadla, která jsou preferovaným zdrojem celkem v sedmi krajích ČR,” podotkl David Šafránek ze společnosti Stiebel Eltron, pro niž agentura průzkum zpracovala.

Drtivá většina domácností chce nový zdroj tepla financovat i z peněz dotačních programů. Jde především o programy Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce. Pro řadu zájemců však podle průzkumu žádost o ně komplikují podmínky programů, přesněji jejich srozumitelnost.

„Více než třetina Čechů vůbec netuší, kde relevantní informace o dotačních programech hledat. Mnoho respondentů navíc uvádí, že dostupné informace jsou často nesrozumitelné nebo příliš komplikované. Právě jejich nejasnost pak u potenciálních žadatelů vyvolává pochybnosti o tom, zda vůbec splňují podmínky pro získání dotace. V konečném důsledku složitost procesu žadatele odrazuje nejen od čerpání státní finanční podpory, ale často i od samotné výměny za ekologičtější zdroj tepla,” upozornil Šafránek.

Průzkum se také zaměřil na hodnocení letošní úpravy pravidel dotací. Pro čtvrtinu respondentů plánujících výměnu zdroje tepla je klíčové, že mohou získat finanční prostředky předem, což jim výrazně usnadňuje realizaci projektu. Dalších téměř 50 procent dotázaných tato příležitost k výměně motivuje. Zájem o realizaci úsporného opatření vzbuzuje i možnost využít zvýhodněný úvěr s polovičním úrokem, která k podání žádosti o dotaci motivuje téměř dvě třetiny dotázaných.

Zdroj: IPSOS, čtk

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0