Evropská komise nechce zastropování cen jako řešení energetické krize

DomůZahraničí

Evropská komise nechce zastropování cen jako řešení energetické krize

Poslední hlasy z Evropské komise hovoří o tom, že využití nástroje zastropování cen energií by mělo být až poslední možností řešení energetické krize.

Zálohy je možné snížit, ale pozor na nedoplatek
Přechod k elektromobilům ohrožuje dodavatele v ČR a na Slovensku
Stanjura: Česko by mělo zvýšit podíl elektřiny vyrobené z jádra
Poptávka po tepelných čerpadlech roste o 150 %. Rychle objednejte

Poslední hlasy z Evropské komise hovoří o tom, že využití nástroje zastropování cen energií by mělo být až poslední možností řešení energetické krize.

Podle Evropské komise (EK) není k dispozici žádné jednoduché řešení situace energetické krize vzhledem k velmi rozdílným energetickým mixům napříč členskými státy EU.

Jednou z možností je dle Komise přímá intervence na velkoobchodním trhu a zastropování cen elektřiny nebo kompenzace nákladů výrobcům elektrické energie využívajícím k výrobě elektřiny fosilní paliva tak, aby mohli nabízet na trhu svou elektřinu levněji.

V ČR například přináší novela zákona o podporovaných zdrojích energie možnost kompenzace nákladů tepláren na povolenky CO₂ výměnou za jejich ekologizaci. Schéma podpory vycházející z novely musí být nejprve notifikováno Komisí. Kompenzace nákladů na povolenky by mělo mít vliv na ceny tepla. Ceny tepla v letošním roce prudce vzrostly, v extrémních případech až o 150 %.

Druhou možností je dle Komise vytvoření státní společnosti, která by sdružovala ohrožené skupiny obyvatel a zákazníků. Nákup velkých objemů, ať už elektřiny nebo zemního plynu, by měl vést dle Komise k levnějším nákupům a k možnosti nabídnout koncovým zákazníkům produkty za levnější cenu než tržní.

Výše zmíněné možnosti jsou však pro vlády vysoce nákladné, navíc mohou poškodit trh a přeshraniční obchodování vzhledem ke ztlumování cenových signálů. To by následně mohlo vyústit až v ohrožení bezpečnosti dodávek, jak komentuje Komise.

Třetí možností je zavedení maximální ceny pro některé výrobce elektřiny pohybující se v pásmu základního zatížení. To znamená zastropování jejich marže. Obdobný postup byl k vidění na Slovensku, kde tamní vláda v podstatě donutila Slovenské elektrárny (SE) k tomu, aby dodávaly elektřinu pod tržní cenou. Tamní vláda totiž navrhovala zvláštní zdanění zisku pro jaderné elektrárny. Po dohodě o dodávkách elektřiny s SE pod tržní cenou od návrhu upustila. Nutno podotknout, že Slovensko v SE drží 34% podíl. Dalšími akcionáři SE jsou Enel a EPH – prostřednictvím Slovak Power Holding drží 66% podíl.

Dle Komise mohou být obdobné kroky obtížně proveditelné vzhledem k rozdílným nákladům jednotlivých zdrojů. Stejně tak by tento krok mohl vyústit v právní spory, jakožto i omezit využití těchto zisků k investování do obnovitelných zdrojů energie (OZE) a ohrozit tak dlouhodobé cíle EU.

Komise plánuje do konce května letošního roku zveřejnit možnosti optimalizace evropského vnitřního trhu s elektřinou.

Zastropování cen zemního plynu by mělo být dle představitelů Komise až poslední možností vzhledem k vysoké závislosti EU na importech plynu, přičemž není jasná reakce ze strany dodavatelů plynu.

Komise raději navrhuje zřízení pracovní skupiny, která by agregovala poptávku a vyjednala lepší ceny dodávek zemního plynu a LNG kontraktů, a to ještě před začátkem další zimní sezóny.

Zdroj: oEnergetice.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0